TÄVLA! LADDA UPP DITT GRIPANDE FOTO HÄR!

Recycling

Lyfter skrot, stubbar och träddelar

RC är särskilt utvecklad för återvinningsindustrin där den snabbt och enkelt sorterar och hanterar varierande material såsom sopor, skrot och returträ. Den har fler och kraftigare klor samt mekaniska stoppar som hindrar cylindrarna från att gå i ändläge. För dig om jobbar med returträ, träddelar och stubbar till vardags finns RC även i ett breddat HD+ utförande.


Gripstorlek028035HD+040050055HD+
Max arbetstryckMPa2323232323
Gripkraft, spets-spetskN16,716,116,216,016,0
Öppningstid vid 70 l/mins0,91,01,11,71,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,51,61,72,52,5
Längd, sluten gripmm83088597011101110
Max gripviddmm16901880207023902390
Max breddmm488504526526504
Bredd ytterklomm434652472472652
Höjd sluten gripmm530565610695695
Höjd öppen gripmm635600630715715
Min gripdiametermm110120140160160
Gripaream20,280,350,400,550,55
MaxlastKg35005000500050005000
ViktKg290345345390410

Recycling

Lyfter skrot, stubbar och träddelar

RC är särskilt utvecklad för återvinningsindustrin där den snabbt och enkelt sorterar och hanterar varierande material såsom sopor, skrot och returträ. Den har fler och kraftigare klor samt mekaniska stoppar som hindrar cylindrarna från att gå i ändläge. För dig om jobbar med returträ, träddelar och stubbar till vardags finns RC även i ett breddat HD+ utförande.


Ladda hem Produktblad

Kontakta

Tomas Jonsson

VD/Marknadschef

Telefon: +46 652-366 91
Mobil: +46 70-634 66 50
Klicka här för att mejla

Växel

Säljsupport

Telefon: +46 652 366 90
Mobil: +46 76 783 66 90
Klicka här för att mejla

Rainer Alakorpi

Konstruktion/Skärande bearbetning

Telefon: +46 652 366 93
Mobil: +46 70 212 82 69
Klicka här för att mejla

Amanda Fredlund

Försäljning

Telefon: +46 652 366 97
Mobil: +46 70 366 97 28
Klicka här för att mejla

Magnus Bergman

Inköp/Produktionsplanering

Telefon: +46 652 366 98
Mobil: +46 70 575 86 95
Klicka här för att mejla

Daniel Fors

Konstruktion/Svetsansvarig

Telefon: +46 652 366 92
Mobil: +46 70 357 03 54
Klicka här för att mejla

Johan Hedin

Styrelseordförande

Mobil: +46 70 211 08 56
Klicka här för att mejla

Hitta till oss

Köpmanbergsvägen 3
824 50 Hudiksvall, Sweden
Telefon: +46 652 366 90
Fax: +46 652 405 50
Klicka här för att mejla

#1

Vi ligger steget före våra konkurrenter, både vad det gäller produkter och ambitioner. Vi ger dig inte bara det du förväntar dig, vi möter också dina behov och utmaningar i framtiden.