TÄVLA! LADDA UPP DITT GRIPANDE FOTO HÄR!

hdx

För xtrema jobb i tuffa miljöer

HDX är byggd för xtrema uppgifter, i tuffa miljöer för stora skotare, lunnare eller grävmaskiner som hanterar helstam. Modellen är kraftigt förstärkt med ett chassie bockat i ett stycke med expanderskydd. Parallellstaget är förstärkt och klorna är försedda med mekaniska stoppar för att skona cylindrar. Som tillval finns lasthållningssats och Xtra kloförstärkningar.


Gripstorlek035040055
Max arbetstryckMPa232323
Gripkraft, spets-spetskN16,116,216,0
Öppningstid vid 70 l/mins1,01,11,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,61,72,5
Längd, sluten gripmm8859701110
Max gripviddmm188020702390
Max breddmm556556556
Bredd ytterklomm472472472
Höjd sluten gripmm565610695
Höjd öppen gripmm600630715
Min gripdiametermm120140160
Gripaream20,350,400,55
MaxlastKg500050005000
ViktKg330360440

hdx

För xtrema jobb i tuffa miljöer

HDX är byggd för xtrema uppgifter, i tuffa miljöer för stora skotare, lunnare eller grävmaskiner som hanterar helstam. Modellen är kraftigt förstärkt med ett chassie bockat i ett stycke med expanderskydd. Parallellstaget är förstärkt och klorna är försedda med mekaniska stoppar för att skona cylindrar. Som tillval finns lasthållningssats och Xtra kloförstärkningar.


Ladda hem Produktblad

Kontakta

Tomas Jonsson

VD/Marknadschef

Telefon: +46 652-366 91
Mobil: +46 70-634 66 50
Klicka här för att mejla

Växel

Säljsupport

Telefon: +46 652 366 90
Mobil: +46 76 783 66 90
Klicka här för att mejla

Rainer Alakorpi

Konstruktion/Skärande bearbetning

Telefon: +46 652 366 93
Mobil: +46 70 212 82 69
Klicka här för att mejla

Amanda Fredlund

Försäljning

Telefon: +46 652 366 97
Mobil: +46 70 366 97 28
Klicka här för att mejla

Magnus Bergman

Inköp/Produktionsplanering

Telefon: +46 652 366 98
Mobil: +46 70 575 86 95
Klicka här för att mejla

Daniel Fors

Konstruktion/Svetsansvarig

Telefon: +46 652 366 92
Mobil: +46 70 357 03 54
Klicka här för att mejla

Johan Hedin

Styrelseordförande

Mobil: +46 70 211 08 56
Klicka här för att mejla

Hitta till oss

Köpmanbergsvägen 3
824 50 Hudiksvall, Sweden
Telefon: +46 652 366 90
Fax: +46 652 405 50
Klicka här för att mejla

#1

Vi ligger steget före våra konkurrenter, både vad det gäller produkter och ambitioner. Vi ger dig inte bara det du förväntar dig, vi möter också dina behov och utmaningar i framtiden.