TÄVLA! LADDA UPP DITT GRIPANDE FOTO HÄR!

Duo

Två i en

Med Duo* spar du tid och byter enkelt funktion från virkesgrip till risgrip och tvärt om. Snabbt. Ett funktionsbyte tar mindre än tio minuter och det enda som krävs är några enkla handgrepp. Med Duo spiller du varken tid eller olja. Uppgifter du tidigare behövde två gripare till, löser du nu enkelt med en.


Gripstorlek028035055
Max arbetstryckMPa232323
Gripkraft, spets-spetskN16,716,116
Öppningstid vid 70 l/mins0,91,01,7
Slutningstid vid 70 l/mins1,51,62,5
Längd, sluten gripmm8308851110
Max gripviddmm169018802390
Max breddmm488526526
Bredd ytterklomm434472472
Höjd sluten gripmm530565695
Höjd öppen gripmm635600715
Min gripdiametermm110120160
Gripaream20,280,350,55
MaxlastKg350050005000
ViktKg248/260275/290345/360

Duo

Två i en

Med Duo* spar du tid och byter enkelt funktion från virkesgrip till risgrip och tvärt om. Snabbt. Ett funktionsbyte tar mindre än tio minuter och det enda som krävs är några enkla handgrepp. Med Duo spiller du varken tid eller olja. Uppgifter du tidigare behövde två gripare till, löser du nu enkelt med en.

* DUO är patentskyddad


Ladda hem Produktblad

Kontakta

Tomas Jonsson

VD/Marknadschef

Telefon: +46 652 366 91
Mobil: +46 70 634 66 50
Klicka här för att mejla

Växel

Säljsupport

Telefon: +46 652 366 90
Mobil: +46 76 783 66 90
Klicka här för att mejla

Rainer Alakorpi

Konstruktion/Skärande bearbetning

Telefon: +46 652 366 93
Mobil: +46 70 212 82 69
Klicka här för att mejla

Amanda Fredlund

Försäljning

Telefon: +46 652 366 97
Mobil: +46 70 366 97 28
Klicka här för att mejla

Magnus Bergman

Inköp/Produktionsplanering

Telefon: +46 652 366 98
Mobil: +46 70 575 86 95
Klicka här för att mejla

Daniel Fors

Konstruktion/Svetsansvarig

Telefon: +46 652 366 92
Mobil: +46 70 357 03 54
Klicka här för att mejla

Johan Hedin

Styrelseordförande

Mobil: +46 70 211 08 56
Klicka här för att mejla

Hitta till oss

Köpmanbergsvägen 3
824 50 Hudiksvall, Sweden
Telefon: +46 652 366 90
Fax: +46 652 405 50
Klicka här för att mejla

#1

Vi ligger steget före våra konkurrenter, både vad det gäller produkter och ambitioner. Vi ger dig inte bara det du förväntar dig, vi möter också dina behov och utmaningar i framtiden.